Измена на холандскиот устав

Телекомуникациите што се чувствителни на приватност подобро заштитени во иднина

На 12 јули 2017 година, холандскиот сенат едногласно го прифати предлогот на министерот за внатрешни работи и односи со кралството Пластерк, во блиска иднина, подобро да се заштити приватноста на е-поштата и другите телекомуникации чувствителни на приватност. Во членот 13 став 2 од холандскиот устав се вели дека тајноста на телефонските повици и телеграфската комуникација е неприкосновена. Сепак, со оглед на неодамнешните огромни случувања во секторот за телекомуникации, на членот 13 став 2, треба да се ажурира.

Холандски устав

Предлогот за новиот текст е следен: „Секој има право да ја почитува тајноста на неговата преписка и телекомуникациите“. Постапката за промена на членот 13 од холандскиот устав е активирана.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.