ПОТРЕБА ДА ПОМОГНЕТЕ ДА да ја пресметате ПАРТНЕР АЛИМОНИЈА?
Прашај за правна помош

НАШИТЕ ПРАВИЛНИЦИ СЕ СПЕЦИЈАЛИСТИ ВО ДВД ЗАКОН

Проверено Јасно.

Проверено Лична и лесно достапна.

Проверено Вашите интереси на прво место.

Лесно достапен

Лесно достапен

Law & More е достапен од понеделник до петок
од 08:00 до 22:00 часот и за време на викендите од 09:00 до 17:00 часот

Добра и брза комуникација

Добра и брза комуникација

Нашите адвокати го слушаат вашиот случај и излегоа
со соодветен план за акција

Личен пристап

Личен пристап

Нашиот метод на работа гарантира дека 100% од нашите клиенти
ни препорачуваат и дека сме оценети во просек со 9.4

/ /
Партнер Алиментација
/

Партнер Алиментација

Дали вие или вашиот поранешен партнер немате доволен приход да живеете после разводот? Тогаш другиот партнер има обврска да му плати алиментација на поранешниот партнер.

Брзо мени

Кога имате право да добивате алиментација од вашиот поранешен партнер?

Во принцип, имате право на партнерска алиментација, ако по разводот, немате доволно приходи да се издржувате. Вашиот животен стандард за време на бракот ќе биде земен во предвид со цел да утврдите дали имате право на партнерска алиментација. Во пракса, еден од обајцата партнери ќе добие право на алиментација. Во повеќето случаи, тоа е жената, особено ако таа е одговорна за поголемиот дел од грижата за домаќинството и децата. Во тој случај, жената честопати нема приход или ограничен приход од работно време со скратено работно време. Во ситуација во која мажот ја исполни улогата на „сопруг на домаќинството“ и жената направи кариера, мажот во принцип може да бара алиментација на партнерот.

Ајлин Селамет

Ајлин Селамет

АДВОКАТ

aylin.selamet@lawandmore.nl

Имате потреба од адвокат за развод?

Секој бизнис е единствен. Затоа ќе добиете правен совет кој е директно релевантен за вашиот бизнис.

Имаме личен пристап и работиме заедно со вас кон соодветно решение.

Разводот е тежок период. Ние ви помагаме во текот на целиот процес.

Liveивејте одделно

Liveивејте одделно

Нашите корпоративни адвокати можат да ги проценат договорите и да даваат совети за нив.

"Law & More адвокати
се вклучени и можат да сочувствуваат
со проблемот на клиентот“

Ниво на алиментација на партнерот

Во консултација, вие и вашиот поранешен партнер можете да се договорите за износот на алиментацијата на партнерот. Ако не сте во можност да постигнете договор заедно, еден од нашите адвокати ќе биде задоволен да ви помогне. Не само што можеме да ви помогнеме во процесот на преговори, туку можеме да ја утврдиме и висината на алиментацијата на партнерот за вас. Ова го правиме со правење пресметка за одржување.

Судијата не само што ќе ја разгледа финансиската состојба на примателот на одржување, туку и на финансиската состојба на плаќачот на одржување. Врз основа на двете ситуации, судот ќе утврди дали некој од вас има право да добие алиментација и, доколку е така, висината на алиментацијата. Во некои случаи, можно е да имате право на одржување на партнерот, но финансиските детали на вашиот поранешен партнер покажуваат дека тој или таа едноставно не можат да плаќаат алиментација на партнерот.

Што велат клиентите за нас

Адекватен пристап

Том Мевис беше вклучен во случајот во текот на целиот тек, и секое прашање од моја страна беше брзо и јасно одговорено од него. Сигурно ќе ја препорачам фирмата (и особено на Том Мевис) на пријателите, семејството и деловните соработници.

10
Мике
Hoogeloon

Нашите адвокати за развод се подготвени да ви помогнат:

канцеларија Law & More Фото

Пресметување на одржување

Пресметката за одржување е прилично комплексна пресметка, бидејќи треба да се земат предвид многу фактори. Law & More со задоволство ќе ја извршите пресметката за алиментација на партнерот за вас.

Утврдување на потребата
Износот на алиментација на партнерот зависи од потребата на лицето кое прима алиментација и од капацитетот на лицето кое треба да плати алиментација. Со цел да се утврдат потребите на примателот на алиментација, се претпоставува стандард од приближно 60% од нето семејниот приход минус трошоците за кои било деца.

Утврдување на финансиски капацитет
Се прави пресметка на носивост на обемот на обете страни. Оваа пресметка утврдува дали лицето одговорно за одржување има доволно финансиски капацитет за да може да плати алиментација. Со цел да се утврди финансискиот капацитет на лицето кое треба да плати алиментација, прво мора да се утврдат неговиот или нејзиниот нето приход. Плаќачот на алиментација може прво да одземе голем број на трошоци од овој приход. Овие главно се трошоци што треба да ги стори исплатувачот на алиментацијата со цел да се исполнат целите (трошоците).

Споредба на носивост
Конечно, мора да се направи споредба на носивост. Оваа споредба се користи за да се пресмета количината на одржување за која страните имаат еднаква финансиска слобода. Обемот на доверителот за одржување се споредува со обемот на должникот за одржување. Идејата за ова е дека доверителот за одржување не мора да биде во подобра финансиска позиција од должникот за одржување како резултат на плаќањето за одржување.

Дали сакате да знаете каква ќе биде вашата финансиска состојба по вашиот развод? Контакт Law & More и можеме да работиме со вас за да одредиме колку алиментација ќе мора да платите или примате.

Промена на алиментација

Ако сакате еднострано да ја откажете или менувате алиментацијата на партнерот, тоа мора да се направи преку судот. Можеме да поднесеме барање за промена на судот во ваше име. Судот може да ја смени алиментацијата на партнерот, односно да го зголеми, намали или постави на нула. Според законот, тогаш мора да има „промена на околностите“. Ако судот утврди дека нема промена во околностите, вашето барање нема да ви биде одобрено. Овој концепт не е дополнително објаснет во законот и затоа може да се однесува на широк опсег на околности. Во пракса, ова често вклучува промена на финансиските околности на еден од поранешните партнери.

Престанок на алиментацијата на партнерот
Обврската за плаќање алиментација на партнерот може да заврши во следниве ситуации:

  • во случај на смрт на вашата или на вашиот поранешен партнер;
  • ако истекол максималниот рок на издршка определен од судот;
  • ако лицето кое добива издршка повторно се ожени, склучи регистрирано партнерство или почне да живее заедно;
  • доколку финансиските околности се сменети и лицето кое добива издршка може да живее за себе

Нашите адвокати за развод имаат знаење и за семејното право и за претприемачкото знаење и затоа се идеално подготвени да ви обезбедат правна и даночна помош во овие случаи. Дали ви треба адвокат за развод? Контакт Law & More.

Дали сакате да знаете што Law & More може да направи за вас како адвокатска канцеларија во Eindhoven Amsterdam?
Потоа, контактирајте нè по телефон +31 40 369 06 80 или испратете е-пошта на:
господин Том Меевис, застапник во Law & More - tom.meevis@lawandmore.nl
г-дин Максим Ходак, застапник на & Повеќе - maxim.hodak@lawandmore.nl

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.