Филантропија и добротворни фондации
Прашај за правна помош

НАШИТЕ ПРАВИЛНИЦИ СЕ СПЕЦИЈАЛИСТИ ВО ДВД ЗАКОН

Проверено Јасно.

Проверено Лична и лесно достапна.

Проверено Вашите интереси на прво место.

Лесно достапен

Лесно достапен

Law & More е достапен од понеделник до петок
од 08:00 до 22:00 часот и за време на викендите од 09:00 до 17:00 часот

Добра и брза комуникација

Добра и брза комуникација

Нашите адвокати го слушаат вашиот случај и излегоа
со соодветен план за акција

Личен пристап

Личен пристап

Нашиот метод на работа гарантира дека 100% од нашите клиенти
ни препорачуваат и дека сме оценети во просек со 9.4

/
Филантропија и добротворни фондации
/

Филантропија и добротворни фондации

Кога некој ќе избере да започне добротворна организација, еден од првите основни чекори е да изберете соодветна правна форма. Холандскиот закон знае различни субјекти што можат да послужат како правна форма за добротворни цели: холандската фондација и холандското здружение.

Фондацијата Холандија е најчесто избрана за основање добротворни цели. Карактеристика на холандската фондација е што нема членки. Во суштина, холандската фондација треба да има само еден орган: одбор на директори. Фондацијата на Холандија има за цел да постигне специфична цел, како што е споменато во статиите за инкорпорирање. Оваа цел може да се постигне со прибирање донации, водење бизнис или аплицирање за грантови. Покрај тоа, забрането е за фондацијата да дистрибуира профит на основачите, лицата кои се дел од нејзините органи и други лица. Последната група („друго лице“), сепак, може да прима исплати сè додека овие плаќања се извршени за алтруистичка или социјална цел, што значи дека фондацијата е правна форма што е соодветна за да се формира добротворна организација. Фондацијата има донатори или волонтери. Во принцип, овие лица немаат право на глас. Покрај тоа, фондацијата може да поседува недвижен имот, да прави долгови, да склучува обврски и да отвори банкарски сметки. Фондацијата може да спроведува и трговски активности.

За разлика од фондацијата, здружението има членови, кои се обединети на Генералното собрание. Ова Генерално собрание има значителна моќ, бидејќи е меѓу другите одговорни за назначување и отстранување директори. Дополнително, членовите за инкорпорирање можат да бидат изменети само од Генералното собрание. Здружението не смее да дистрибуира профит меѓу нејзините членови. Исто како фондацијата, здружението може да изврши правни акти како што се купување на имот. Второто, сепак, е забрането во случај здружението да се смета како неформално здружение.

Помеѓу фондацијата и здружението, може да постојат разлики во одговорноста на потенцијалните директори.

Слика на Том Меевис

Том Меевис

УПРАВЕН ПАРТНЕР / АДВОКАТ

tom.meevis@lawandmore.nl

Услуги на Law & More

Секоја компанија е единствена. Затоа, ќе добиете правен совет кој е директно релевантен за вашата компанија.

Доколку дојде до тоа, можеме да водиме судски спор за вас. Контактирајте не за условите.

Седнуваме со вас да смислиме стратегија.

Секој претприемач треба да се справи со законот за компании. Подгответе се добро за ова.

"Law & More адвокати
се вклучени и можат да сочувствуваат
со проблемот на клиентот“

Што може Law & More направи да ти помогнам?

Law & More има искуство во водење и помагање во работењето на холандски и меѓународни добротворни фондации или приватни клиенти со филантропски желби и цели.

Советуваме за создавање, основање и регистрација на холандски добротворни и непрофитни фондации. Нашата помош се однесува на сите аспекти на холандските даночни, правни, управни и прашања за решавање спорови.

Без глупост менталитет

Ние сакаме креативно размислување и гледаме подалеку од правните аспекти на ситуацијата. Сè е за да се дојде до сржта на проблемот и да се справи со него во одредена материја. Поради нашиот бесмислен менталитет и долгогодишно искуство, нашите клиенти можат да сметаат на лична и ефикасна правна поддршка.

Што велат клиентите за нас

Адекватен пристап

Том Мевис беше вклучен во случајот во текот на целиот тек, и секое прашање од моја страна беше брзо и јасно одговорено од него. Сигурно ќе ја препорачам фирмата (и особено на Том Мевис) на пријателите, семејството и деловните соработници.

10
Мике
Hoogeloon

Нашите адвокати на Филантропија и добротворни фондации се подготвени да ви помогнат:

канцеларија Law & More Фото

Дали сакате да знаете што Law & More може да направи за вас како адвокатска канцеларија во Eindhoven Amsterdam?
Потоа, контактирајте нè по телефон +31 40 369 06 80 или испратете е-пошта на:
господин Том Меевис, застапник во Law & More - tom.meevis@lawandmore.nl
г-дин Максим Ходак, застапник на & Повеќе - maxim.hodak@lawandmore.nl

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.