Борете се со разводите

Борете се со разводите

Разводот од борба е непријатен настан што вклучува многу емоции. Во овој период е важно голем број работи да бидат правилно подредени и затоа е важно да се повика вистинската помош.

За жал, честопати се случува во пракса идните поранешни партнери да не можат заедно да постигнат договори. Партиите понекогаш можат дури и да бидат дијаметрално спротивни едни на други на одредени теми. Во такви случаи, медијацијата нема да може да понуди решение. Ако партнерите веќе однапред знаат дека нема да можат да постигнат договор заедно, паметно е веднаш да се јавите кај семеен адвокат. Вистинската помош и поддршка ќе ви заштедат многу време, пари и разочарување. Вашиот сопствен адвокат ќе биде целосно посветен на вашите интереси. Вашиот иден поранешен партнер веројатно ќе има свој адвокат. Адвокатите потоа ќе започнат преговори. На овој начин адвокатите ќе се обидат да го постигнат најдоброто за своите клиенти. За време на преговорите меѓу адвокатите, двајцата партнери за возврат ќе мора да дадат и да земат нешто. На овој начин, дивергентните позиции се решаваат во повеќето случаи и се утврдени во договор за развод. Понекогаш, партнерите сè уште не успеваат да постигнат договор затоа што не се подготвени за компромис. Во таков случај, може да се појави вознемирувачки развод меѓу страните.

Борете се со разводите

Проблеми во случај на развод во борба

Разводот никогаш не е забавен, но во случај на борбен развод тоа оди многу подалеку. Честопати калта се фрла напред и назад во борбен развод. Партиите понекогаш се обидуваат да сторат сé што можат за да добијат на едни со други начини. Ова често вклучува пцуење едни со други и меѓусебни обвинувања. Разводите од ваков вид честопати може да траат непотребно долго. Понекогаш разводот трае дури и со години! Покрај емоциите, овие разводи носат и трошоци. Разводот е физички, како и психички исцрпувачки за страните. Кога се вклучени и деца, разводот од борба се доживува како уште повознемирувачки. Децата често се жртви на развод во борба. Затоа е важно да се направи се што е можно за да се спречи разводот од борба.

Борете се со разводот со деца

Во многу борби со разводи, децата се користат како алатка во борбата меѓу родителите. Честопати постои дури и закана да не се покажуваат децата на другиот родител. Во интерес на децата е ако двајцата родители се обидат да спречат развод во борба. Децата можат да претрпат голема штета како резултат на борбен развод, а понекогаш дури и да завршат во конфликт на лојалност. Мумијата им кажува што прави тато погрешно, а тато спротивното. Студиите покажуваат дека децата на родители вклучени во развод во борба доживуваат повеќе проблеми отколку децата на разведени родители. Постои зголемен ризик од емоционални проблеми и депресија. Перформансите на училиште можат да се влошат, а детето поверојатно ќе има проблеми подоцна да влезе во врска. Исто така, мрежата на забави, како што се наставниците, членовите на семејството, пријателите и агенциите, честопати се вклучува во развод на борба. Разводот од борба затоа има психолошки ефект врз децата. На крајот на краиштата, тие се помеѓу двајцата родители. Адвокатите за семејно право на Law & More затоа ве советуваме да сторите сè што е во ваша моќ за да спречите развод во борба. Сепак, разбираме дека во некои случаи разводниот развод е неизбежен. Во тие случаи можете да контактирате со адвокатите на семејното право на Law & More.

Советување во случај на развод во борба

Во случај на развод од борба, вистинското водство е многу важно. Затоа советот е да ангажирате добар адвокат кој може да ги гледа вашите интереси на вистински начин. Важно е вашиот адвокат да бара решение и да стори сé што е можно за да се заврши разводот во борбата што е можно поскоро, за да можете да продолжите со животот.

Дали сте вклучени во развод (во борба)? Не двоумете се да контактирате со семејните адвокати на Law & More. Подготвени сме да ве поддржиме и да ве водиме во овој досаден период.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.