Испорачувач не е вработен

„Деливеро курир за велосипеди, Сице Ферванда (20) е независен претприемач, а не вработен“, беше пресудата на судот во Amsterdam. Договорот што е склучен помеѓу доставувач и Deliveroo не се брои како договор за вработување - а со тоа испорачателот не е вработен во компанијата за испорака. Според судијата јасно е дека договорот бил наменет како договор за самовработување. Исто така, врз основа на начинот на работа, јасно е дека во овој случај нема платен работен однос.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.