Што е адвокатска фирма за бели чевли

Фирма за бели чевли е водечка фирма за професионални услуги што постои многу долго време - и претставува многу елитни компании. Терминот почесто се користи во САД отколку во другите земји. Во повеќето случаи, тоа е закон, сметководство, банкарство, брокерство или консултантска фирма за управување. Се верува дека терминот потекнува од раниот стил на preppy, бели чевли од Оксфорд. Овие беа популарни меѓу студентите на Универзитетот Јеил и другите колеџи на Ајви Лигата во текот на 1950-тите. Веројатно, овие беспрекорно облечени ученици од елитните училишта сигурно ќе се вработиле во престижни фирми откако ќе дипломираат.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.