Кои се различните видови на закон

Иако постојат многу различни видови на закони што можат да се изучуваат и разгледуваат, често е најлесно да се групираат во две основни категории: јавни закони и приватни закони. Јавните закони се оние што ги воспостави владата за подобро организирање и регулирање на однесувањето на граѓаните, кои често вклучуваат кривични закони и уставни закони. Приватните закони се оние што се воспоставени за да помогнат во регулирањето на деловните и приватните договори меѓу поединци, обично вклучувајќи ги законите за тортура и законите за имот. Бидејќи законот е толку широк принцип, законот е поделен на пет области на правото; уставно право, управно право, кривично право, граѓанско право и меѓународно право.

Дали сакате да знаете што Law & More може да направи за вас како адвокатска канцеларија во Eindhoven Amsterdam?
Потоа, контактирајте нè по телефон +31 40 369 06 80 или испратете е-пошта на:
господин Том Меевис, застапник во Law & More - tom.meevis@lawandmore.nl
г-дин Максим Ходак, застапник на & Повеќе - maxim.hodak@lawandmore.nl

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.