Развод со пензија

Во случај на развод, двајцата имате право на половина од пензиите на вашите партнери. Ова е наведено во законот. Тоа се однесува само на пензијата што сте ја собрале за време на бракот или регистрираното партнерство. Оваа поделба се нарекува „изедначување на пензиите“. Ако сакате да ја поделите пензијата поинаку, можете да склучите договори за ова. Може да имате нотар да ги запише овие договори во вашиот предбрачен договор или договор за партнерство или може да имате адвокат или медијатор да ги напише овие договори во договор за развод. Ова е документ што ги содржи сите договори, како што се распределбата на вашите предмети, дом, пензија, долгови и како ја донесувате алиментација. Можете исто така да изберете друга поделба. Во тој случај го надоместувате вашето право на пензија со други права. На пример, ако добивате поголем дел од вашата пензија, можете да изберете да добиете помалку алиментација од брачниот другар.

Дали ви треба правна помош или совет во врска со разводот? Или сè уште имате прашања на оваа тема? Нашиот Адвокати за развод со задоволство ќе ви помогнеме!

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.