Пристаништето во Ротердам и ТНТ жртва на светски хакерски напад

На 27 јуни 2017 година, меѓународните компании имаа дефект на ИТ, поради напад на откуп.

Во Холандија, АПМ (најголемата компанија за пренос на контејнери во Ротердам), ТНТ и производителот на фармацевтски производи МСД објавија неуспех на нивниот ИТ систем заради вирусот наречен „Петија“. Компјутерскиот вирус започна во Украина каде што ги зафати банките, компаниите и украинската електрична мрежа, а потоа се шири низ целиот свет.

Според директорот на компанијата за компјутерска безбедност ЕСЕТ Дејв Масленд, користениот откупнина е сличен на вирусот „WannaCry“. Сепак, за разлика од неговиот претходник, тој не ги менува податоците, но веднаш целосно ги брише информациите.

Инцидентот уште еднаш ја потврдува потребата од соработка за компјутерска безбедност.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.