Пастафаријанците: приврзаници на малку апсурдното верување

Пастаристите: поддржувачи на нешто апсурдното верување во чудовиштето на летачките шпагети. Расте како вистински феномен. Поддржувачите на пастафаријанизмот постојано ја вестаа веста за нивната желба да бидат фотографирани за своите пасоши или лични карти со шалтер на главата. Аргументот што тие го користат е дека тие - како и Евреите и муслиманите - сакаат да ги покријат главите од религиозна перспектива. Во еден конкретен случај, неодамнешниот случај судот Ист-Брабант го запре тоа и донесе пресуда, во согласност со критериумот на ЕКЧП, дека пастафаријаризмот во никој случај не покажува доволна сериозност да се смета за религија или верба. Освен тоа, човекот за кој станува збор не можеше доволно да одговори на прашањата на судот и не може да покаже сериозна перцепција за религија или верба.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.