Гугл казни рекорд од 2,42 милијарди ЕУР од страна на ЕУ

Ова е само почеток, можеби ќе бидат изречени уште две казни

Според одлуката на Европската комисија, Гугл мора да плати казна од 2,42 милијарди евра за кршење на законот за монопол.

Европската комисија наведува дека Гугл ги претпочитал своите производи на Google Shopping во резултатите од пребарувачот „Гугл“ на штета на други даватели на стоки. Врските до производите на „Google Shopping“ беа и се на врвот на страницата за резултати од пребарувањето, додека позициите на конкурентните услуги, утврдени со алгоритмите за пребарување на Google, се појавуваат само на пониски позиции.

Во рок од 90 дена Google ќе мора да го смени системот за рангирање на алгоритмот за пребарување. Во спротивно, ќе се изрече казна до 5% од просечната дневна глобална продажба на Alphabet, матичната компанија на Google.

Европскиот комесар за конкуренција, Маргрета Вестагер рече дека тоа што го направи Гугл е нелегално според правилата за монопол на ЕУ. Со оваа одлука, беше поставен преседан за идните истраги.

Европската комисија истражува уште два случаи во кои Гугл наводно ги злоупотребува правилата за конкуренција на слободниот пазар: оперативниот систем Андроид и Адсенс.

Прочитајте повеќе: https://rechtennieuws.nl/54679/commissie-legt-google-geldboete-op-242-miljard-eur-misbruik-machtspositie-als-zoekmachine-eigen-prijsvergelijkingsdienst-illegaal-bevoordelen/

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.