Суштината на задолжителното право…

Суштината на задолжителното право главно е дека не може едноставно да се отстапи од ваквите одредби. Како и да е, холандскиот граѓански законик во член 7: 902 наведува дека може да се отстапи од задолжителното законодавство со договор за спогодба, кога овој договор има за цел да стави крај на постојната неизвесност или спор и под услов да не е во спротивност со заедничка пристојност и јавно со цел. Ова го потврди холандскиот Врховен суд на 6 јануари, во случај во кој Фондот за социјални такси („Социјал Фонд Такси“) се соочи со такси-компанијата Блу Такси со одбивањето да го плати времето на чекање на своите возачи. Сепак, Синиот такси и соодветните таксисти го поставија овој принцип во договорот за договор. Сепак, Сина Такси ја нацрта кратката слама, бидејќи овие аранжмани не може да се повикаат против СФТ.

-2017 02 02-

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.