Работодавачите треба да обрнат внимание на околностите под кои

Работодавците треба да обрнат внимание на околностите под кои сакаат да отпуштат вработен. Ова уште еднаш е докажано со пресуда на окружниот суд во Асен. Болницата мораше да му плати на својот вработен (фармацевт) надоместок за транзиција од 45,000 евра и правичен надомест од 125,000 евра, бидејќи нема разумни основи за раскинување на договорот за вработување. Болницата тврди дека фармацевтот е нефункционален, што се покажа дека не е случај. Договорот, сепак, беше распуштен, со назначените придобивки како резултат. Причина за ова е тоа што во меѓувреме работниот однос стана нарушен, што беше целосно му се припишува на работодавачот.

-10 02 2017-

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.