Вообичаена жалба во правниот свет е дека адвокатите…

Вообичаена жалба во правниот свет е дека адвокатите генерално имаат тенденција да користат неразбирливи правни работи. Очигледно, ова не е секогаш проблем. Судијата Хансје Ломан и матичарот Ханс Браам од судот на Amsterdam неодамна го добив „Klare Taalbokaal 2016“ (Трофеј за чист јазик 2016) за пишување на најразбирлива судска одлука. Одлуката се однесува на суспендирање на возачка дозвола поради претпоставена употреба на дрога.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.