Значење на изнуда

Изнудата е погрешна употреба на вистинска или загрозена сила, насилство или заплашување за да се добијат пари или имот од физичко лице или субјект. Изнудата генерално вклучува закана за лицето или имотот на жртвата, или за нивното семејство или пријатели.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.