Која е целта на алиментација

Целта на алиментација е да се ограничат сите нефер економски ефекти од разводот преку обезбедување постојан приход на сопруг кој не заработува плата или има пониска плата. Дел од оправдувањето е дека поранешниот сопружник можеби избрал да се откаже од кариера за да го издржува семејството и му треба време да развие работни вештини за да се издржува.

Дали ви треба правна помош или совет во врска со разводот? Или сè уште имате прашања на оваа тема? Нашиот Адвокати за развод со задоволство ќе ви помогнеме!

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.