На што се заснова алиментација

Постои обемна листа на фактори при утврдување дали треба да се додели алиментација, како што се:

 • Тој ги финансиските потреби на партијата што бара алиментација
 • Способност на плаќачот
 • Начинот на живот кој го уживаше парот за време на бракот
 • Она што секоја партија е во можност да го заработи, вклучувајќи го и она што всушност го заработува, како и нивниот капацитет за заработка
 • Должината на бракот
 • Деца

Од странката која е должна да плати алиментација, во повеќето случаи, ќе се бара да плаќа одредена сума секој месец за период што ќе биде наведен во пресудата на брачниот пар за развод или спогодба за спогодба. Плаќањето на алиментација, сепак, не мора да се случува на неопределено време. Постојат случаи во кои должната страна може да престане да плаќа алиментација. Плаќањето на алиментација може да престане во случај на следниве појави:

 • Примателот повторно се жени
 • Децата достигнуваат возраста на зрелост
 • Судот одлучува дека по разумно време, примателот не вложил задоволителен напор да стане самоодржлив.
 • Платникот се пензионира, а потоа судијата може да одлучи да го измени износот на алиментација што треба да се плати,
 • Смртта на која било од страните.

Дали ви треба правна помош или совет во врска со разводот? Или сè уште имате прашања на оваа тема? Нашиот Адвокати за развод со задоволство ќе ви помогнеме!

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.