Значење на развод

Разводот, исто така познат како раскинување на бракот, е процес на раскинување на брак или брачна заедница. Разводот обично повлекува откажување или реорганизација на законските должности и одговорности на бракот, со што се раскинуваат врските на бракот помеѓу брачна двојка според владеењето на правото на земјата или државата. Законите за развод значително се разликуваат низ целиот свет, но во повеќето земји, тоа бара санкција на суд или друг орган во правна постапка. Правниот процес на развод може да вклучува и прашања за алиментација, старателство над дете, издршка на дете, распределба на имот и поделба на долг.

Дали ви треба правна помош или совет во врска со разводот? Или сè уште имате прашања на оваа тема? Нашиот Адвокати за развод со задоволство ќе ви помогнеме!

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.