Старателство над дете по развод

Старателството над децата ги вклучува и должноста и правото на родителот да го воспитува и да се грижи за своето малолетно дете. Ова се однесува на физичката благосостојба, безбедноста и развојот на малолетното дете. Кога родителите кои вршат заедничко родителско овластување ќе одлучат да поднесат барање за развод, родителите, во принцип, ќе продолжат заеднички да го вршат родителското овластување.

Можни се исклучоци: судот може да одлучи дека еден од родителите има целосно родителско овластување. Сепак, при донесувањето на оваа одлука, најголемите интереси на детето се најважни. Ова е случај кога постои неприфатлив ризик детето да биде заробено или изгубено меѓу родителите (и таа ситуација веројатно нема да се подобри доволно краткорочно), или кога промената на старателството е инаку неопходна за да се задоволат најдобрите интереси на детето.

Дали ви треба правна помош или совет во врска со разводот? Или сè уште имате прашања на оваа тема? Нашиот Адвокати за развод со задоволство ќе ви помогнеме!

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.