Алимент

Познато како „издржување на бракот“ во некои држави, алиментација може да се додели на маж или жена. Алиментација се однесува на судски нарачани исплати доделени на сопруг или поранешен сопружник во рамките на договорот за разделување или развод. Причината што стои зад тоа е да се обезбеди финансиска поддршка на сопружникот кој остварува помал приход, или во некои случаи, воопшто нема приход. На пример, во случаи кога има вклучени деца, мажот историски бил носител на храна, а жената можеби се откажала од кариерата да ги воспитува децата и ќе биде во финансиска неповолност по разделбата или разводот. Законите во многу држави наложуваат дека разведениот сопруг има право да живее со ист квалитет на живот што претходно го имале кога биле во брак.

Дали ви треба правна помош или совет во врска со разводот? Или сè уште имате прашања на оваа тема? Нашиот Адвокати за развод со задоволство ќе ви помогнеме!

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.