Што е правен договор

Правен договор е законски применлив договор помеѓу две или повеќе страни. Може да биде вербална или напишана. Типично, партијата ветува дека ќе направи нешто за другата во замена за корист. Правниот договор мора да има законска цел, заеднички договор, разгледување, надлежни страни и вистинска согласност за да може да се спроведува.

Дали ви треба правна помош или совет во врска со правен договор? Или сè уште имате прашања на оваа тема? Нашиот Адвокат за договорно право со задоволство ќе ви помогнеме!

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.