Психолошки поплаки по бременоста

Закон за придобивки од болест

Холандскиот закон за бенефиции за боледување по инвалидност во работата како резултат на психолошки поплаки по бременоста? Врз основа на член 29а од Законот за надоместоци за боледување, осигурената жена која не е способна за работа има право да добие исплата доколку причината за инвалидитет за работа е поврзана со бременост или породување. Во минатото, ретко се правеше и препознаваше поврзаност помеѓу психолошките поплаки, предизвикувањето инвалидитет за работа и бременоста или породувањето. Неодамнешната судска практика покажува пресврт во однос на оваа точка.

https://www.recht.nl/nieuws/arbeidsrecht/168727/ziektewet-na-arbeidsongeschiktheid-als-gevolg-van-psychische-klachten-na-zwangerschap/

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.