Брз развод: како го правите тоа?

Брз развод: како го правите тоа?

Разводот е речиси секогаш емотивно тежок настан. Сепак, начинот на кој се одвива разводот може да направи сета разлика. Идеално, секој би сакал да го заврши разводот што е можно побрзо. Но, како го правите тоа?

Совет 1: Спречете ги расправиите со поранешниот партнер

Најважниот совет кога станува збор за брз развод е да избегнувате расправии со поранешниот партнер. Во повеќето случаи, многу време се губи во меѓусебна борба. Ако поранешните партнери добро комуницираат едни со други и ги држат своите емоции под контрола до одреден степен, разводот може да продолжи значително побрзо. Ова не само што заштедува многу време и енергија потрошени во меѓусебна борба, туку значи и дека правните постапки околу разводот течат побрзо.

Совет 2: Видете го адвокатот заедно

Кога поранешните партнери можат да склучат договори, тие можат заеднички да ангажираат еден адвокат. На овој начин, на двајцата не ви треба сопствен адвокат, но заедничкиот адвокат може да ги вклучи договорите за развод во договорот за развод од страна на заедничкиот адвокат. Ова ги избегнува двојните трошоци и заштедува многу време. На крајот на краиштата, ако има заедничко барање за развод, не мора да одите на суд. Од друга страна, тоа е случај кога двете страни ангажираат свој адвокат.

Покрај тоа, има голем број работи што вие и вашиот поранешен партнер можете да ги подготвите пред да ангажирате адвокат за да заштедите уште повеќе време и пари:

  • Однапред разговарајте со вашиот поранешен партнер какви аранжмани правите и ставете ги на хартија. На овој начин, некои од прашањата не треба долго да се дискутираат со адвокатот и адвокатот треба само да ги вклучи овие договори во договорот за развод;
  • Веќе можете да направите попис на стоката што треба да се подели. Размислете не само за имотот, туку и за какви било долгови;
  • Договорете што е можно повеќе во врска со имотот, како нотар, хипотека, вреднување и можно купување на нов дом.

Совет 3: Посредување

Ако не успеете да постигнете договор за развод со поранешниот партнер, паметно е да повикате посредник. Задачата на посредникот во разводот е да го води разговорот помеѓу вас и вашиот поранешен партнер како непристрасна трета страна. Преку медијација се бараат решенија на кои двете страни можат да се согласат. Ова значи дека не сте на спротивните страни на оградата, туку работите заедно за да ги решите конфликтите и да постигнете разумни договори. Кога ќе добиете решение заедно, медијаторот ќе ги стави договорите направени на хартија. Потоа, вие и вашиот поранешен партнер може да се консултирате со адвокат, кој потоа може да ги вклучи договорите во договорот за развод.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.