Полска е суспендирана како членка на Европската мрежа

Полска е суспендирана како членка на Европската мрежа на совети за судство (ENCJ).

Европската мрежа на совети за правосудство (ENCJ) ја суспендираше Полска како членка. ЕНЦЈ наведува дека се сомнева во независноста на полскиот судски орган заснована врз неодамнешните реформи. Полската владејачка партија Закон и правда (ПИС) воведе неколку радикални реформи во изминатите неколку години. Овие реформи give даваат на владата поголема моќ над судскиот орган. ЕНЦЈ наведува дека „екстремните околности“ го неопходни суспензирањето на Полска.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.