Дали планирате да ја продадете вашата компанија?

Amsterdam Апелационен суд

Тогаш е мудро да побарате соодветен совет за должностите во однос на работниот совет на вашата компанија. Со тоа, можете да избегнете потенцијална пречка за процесот на продажба. Во неодамнешната пресуда на Amsterdam Апелациониот суд, Одделот за претпријатија пресуди дека продавачкото правно лице и неговите акционери ја прекршиле својата должност за грижа кон работничкиот совет на продадената компанија.

Продавачкото правно лице и неговите акционери не доставиле навремени и доволно информации до работниот совет, не го вклучиле работниот совет во барањето совет за издавање задачи на експерти, а не се консултирале со работниот совет навреме и претходно. на барањето за совет. Затоа, одлуката за продажба на компанијата не е донесена разумно. Одлуката и последиците од одлуката треба да се укинат. Ова е непожелна и непотребна ситуација која можеше да се спречи.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.