Холандската сметка е ставена на интернет

Холандска сметка

Во новиот холандски нацрт-закон, кој денес е ставен на консултација на Интернет, холандскиот министер Блок (безбедност и правда) изрази желба да се стави крај на анонимноста на имателите на акции на носители. Наскоро ќе биде можно да се идентификуваат овие акционери врз основа на нивната сметка за хартии од вредност. Акциите тогаш можат да се тргуваат само преку употреба на сметка за хартии од вредност што ја води посредникот. На овој начин, лицата вклучени во, на пример, перење пари или финансирање на тероризам, можат полесно да се следат. Со овој предлог-закон, холандската влада ги следи препораките на ФАТФ.

14-04-2017

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.