Правните процедури се наменети да најдат решение за проблем

Правни проблеми

Правните процедури имаат за цел да најдат решение за проблем, но честопати се постигнуваат сосема спротивно. Според истражувањето на холандскиот истражувачки институт „Хили“, правните проблеми се решаваат помалку и помалку, бидејќи традиционалниот модел на процеси (т.н. модел на турнир) наместо тоа предизвикува поделба помеѓу страните. Како резултат, холандскиот совет на судството се залага за воведување на експериментални одредби, кои им даваат на судиите можност да водат судска постапка на други начини.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.