Холандија: Некој добил пасош без…

За прв пат во Холандија некој доби пасош без родова ознака. Г-ѓа Зигерс не се чувствува како маж и не се чувствува како жена. Претходно оваа година, судот во Лимбург одлучи дека полот не е прашање на сексуални карактеристики, туку на родовиот идентитет. Затоа, г-ѓа Зегерс е првата личност што добива неутрален 'Х' во нејзиниот пасош. Овој „Х“ ја заменува „V“ што порано го посочуваше нејзиниот пол.

Г-ѓа Зегерс ја започна својата борба за родово неутрален пасош пред десет години:

„Изјавата„ женска “не се чувствуваше исправно. Правно е искривена реалност што не е во ред кога гледате во природната реалност. Природата ме стави на оваа земја неутрална “.

Фактот дека Зигерс доби „Х“ на нејзиниот пасош не значи дека секој може да добие „Х“. Секој што не сака да има „М“ или „V“ на пасошот, треба да го спроведе индивидуално пред судот.

https://nos.nl/artikel/2255409-geen-m-of-v-maar-x-eerste-genderneutrale-paspoort-uitgereikt.html

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.