Европската комисија сака посредниците да информираат…

Европската комисија сака посредниците да ги известат за конструкциите за избегнување данок што ги создаваат за своите клиенти.

Земјите честопати ги губат даночните приходи поради претежно транснационалните фискални конструкции што даночните советници, сметководители, банки и адвокати (посредници) ги создаваат за своите клиенти. За да се зголеми транспарентноста и да се овозможи исплаќање на тие даноци од даночните власти, Европската комисија предлага од 1 јануари 2019 година, овие посредници ќе бидат обврзани да обезбедат информации за тие градби пред тие да бидат спроведени од нивните клиенти. Документите што ќе се обезбедат ќе бидат достапни за даночните власти во базата на податоци на ЕУ.

Правилата се сеопфатни

Тие важат за сите посредници, за сите градби и за сите земји. Ermе бидат санкционирани посредници кои не ги следат овие нови правила. Предлогот ќе биде понуден на одобрување до Европскиот парламент и Советот.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.