Развод со деца: комуникацијата е клучна слика

Развод со деца: комуникацијата е клучна

Откако ќе се донесе одлука за развод, има многу што да се договори и на тој начин да се разговара. Партнерите за развод обично се наоѓаат во емотивен ролеркостер, што го отежнува склучувањето на разумни договори. Уште потешко е кога има вклучени деца. Поради децата, вие сте повеќе или помалку врзани едни со други за цел живот. Редовно ќе мора да договарате заедно. Ова го прави разводот со деца во сите случаи поемотивно оданочувајќи и има големо влијание врз децата. За да се разделат што е можно подобро, важно е да се направат овие избори заедно и добрата комуникација меѓу страните е клучен фактор. Преку добра комуникација, можете да спречите емоционално оштетување едни на други, но исто така и на вашите деца.

Комуницирање со вашиот поранешен партнер

Ги раскинуваме односите што ги започнавме исполнети со очекувања и со најдобри намери. Во врската, често имате фиксна шема со која реагирате едни на други како партнери. Разводот е моментот да се пробие тој образец. И, да се погледне добро во себе, затоа што сакаш да ги правиш работите поразлично од сега, за себе, но и за твоите деца. Сепак, понекогаш има разочарувања и недоразбирања. Основата на секоја врска е комуникација. Ако погледнеме каде работите одат наопаку во нашата комуникација, ќе излезе дека неуспесите обично не произлегуваат од содржината на разговорот, туку од начинот на кој се кажуваат работите. Другата личност едноставно не чини да те „разбира“ и пред да ја знаеш повторно се наоѓаш во истите стари стапици. Прифаќањето и обработувањето на разводот е тешка задача само по себе за детето. Заради лошата комуникација помеѓу поранешните партнери, децата можат да развијат уште повеќе психолошки проблеми.

Ефекти од разводот врз децата

Разводот е болен настан кој често е придружен со конфликт. Ова може да влијае на партнерот физички и психолошки, но исто така и на децата. Најчестите последици од разводот кај децата се слаба самодоверба, проблеми во однесувањето, вознемиреност и депресивни чувства. Кога разводот е многу конфликтен и комплексен, последиците врз децата се исто така посериозни. Развивањето на безбедна поврзаност со родителите е клучна развојна задача за малите деца. Безбедна приврзаност бара поволни услови, како што е достапен родител кој нуди мир, безбедност, стабилност и доверба. Овие услови се под притисок за време и по разводот. За време на разделбата, важно е малите деца да можат да ја продолжат врската со своите родители. Безбеден контакт со двајцата родители е основен тука. Несигурна приврзаност може да доведе до намалена самодоверба, намалена еластичност и проблеми во однесувањето. Децата, исто така, честопати ја доживуваат разделбата како стресна ситуација врз која не можат да ја контролираат или влијаат. Во неконтролирани стресни ситуации, децата ќе имаат тенденција (да се обидат) да го игнорираат или негираат проблемот, па дури и да имаат форма на посттрауматски стрес. Стресот исто така може да доведе до конфликти на лојалност. Лојалноста е природна врска помеѓу родителите и детето што се јавува при раѓање при што детето е скоро секогаш лојално на двајцата родители. Во конфликтите за лојалност, едниот или двајцата родители можат да бидат во голема мера зависни од своето дете. Во сложениот развод, родителите понекогаш можат свесно или несвесно да го принудат своето дете да избере. Ова создава внатрешен конфликт кај детето, кое природно сака да биде лојално на двајцата родители. Да се ​​избере е безнадежна задача за детето и често води до тоа тој да се обиде да избере помеѓу двајцата родители. Можеби некое дете доаѓа дома кај мајката од викенд со таткото и му вели на таткото дека било многу убаво, но на мајката дека било ужасно досадно. Студиите покажуваат дека е важно детето да добие одобрение од едниот родител за да се забавува со другиот. Во некои разводи, дури може да се случи детето да мисли дека е или да биде одговорно за родителската благосостојба. Детето е повикано (и / или се чувствува) да преземе несоодветна грижа. Горенаведените ефекти се вообичаени во разводот на родителите каде има многу погрешна комуникација и напнатост помеѓу родителите.

Спречување на развод

 Како родител, го сакате најдоброто за вашето дете, така што само тоа е причина да избегнете проблеми со комуникацијата. Подолу, нудиме голем број совети за да се осигурате дека продолжувате добро да комуницирате со вашиот поранешен партнер за време на тешкиот период од разводот:

  • Важно е да продолжите да се гледате и да разговарате лице в лице. Обидете се да избегнете донесување тешки одлуки преку WhatsApp или телефонски повик.
  • Слушајте ја другата личност (но погледнете се себеси!) Слушајте ја внимателно другата личност и одговорете само на тоа што тој или таа ќе го каже. Не внесувајте работи што не се релевантни за овој разговор.
  • Секогаш обидувајте се да останете смирени и да се почитувате едни со други. Ако забележите дека емоциите растат за време на разговорот, запрете го за да можете да го продолжите мирно подоцна.
  • Ако за време на разговорот веднаш ги поставите сите ваши барања на маса, ова може да го обесхрабри вашиот партнер. Затоа, обидете се мирно да донесувате одлуки за работите една по една.
  • Секогаш кога разговарате за некоја тема, секогаш обидувајте се да го натерате вашиот поранешен партнер да реагира и да се произнесе. Ова ќе ви даде јасна идеја за тоа што размислува вашиот поранешен партнер за оваа тема.
  • Во разговорите, обидете се да ги завршите работите наместо да ги заведувате работите на вашиот поранешен партнер. Seeе видите дека со позитивен став ќе имате подобри разговори.
  • За да му помогнете на разговорот, корисно е да се избегнуваат затворени зборови како „секогаш“ и „никогаш“. На овој начин, одржувате отворен разговор и можете да продолжите да имате добри разговори.
  • Бидете сигурни дека одите во интервјуто добро подготвени. Ова вклучува размислување за работите што можат да бидат комплицирани или емотивни за вас.
  • Се согласувам дека иритациите треба да се изразат директно, а не да се чуваат во шишиња.
  • Зборувајте за разговорите што ги имате со луѓето околу вас. На овој начин имате излез за вашите емоции и тие можат да ви помогнат да ги ставите работите во перспектива или да ви дадат дополнителни совети за идни разговори.

поддршка

Постојат различни форми на помош на располагање кога разводот е тежок, покрај поддршката од вашиот адвокат и / или медијатор. На пример, може да побарате поддршка од луѓе блиски до вас, социјални работници или колеги страдалки. Кога станува збор за поддршка на деца, постојат доброволни организации и младински услуги кои можат да понудат насоки. Зборувањето за тешки избори дава мир на умот, јасност и придонесува за позитивен став.

Заклучување и клуч

Дека интересите на децата треба да бидат на прво место, се чини очигледно, и затоа не вреди да се спомене. Но, тоа дури може да биде важен клуч ако не можете да разработите нешто заедно: размислете што би сакале децата? Тоа решава многу дискусии. Препознавањето на моделот во кој сте заробени заедно е првиот чекор во неговото запирање. Како да се запре таквиот образец не е лесна задача: ова е врвен спорт и бара од вас, како родител, да разгледате што е потребно за децата и од каде потекнуваат вашите емоции при комуникација со вашиот поранешен партнер. Најбрзиот начин кон иднината е да препознаете што ве погодува и да се осмелите да си го поставите прашањето што ве предизвикува да заклучите и повеќе да не можете рационално да разговарате за работите со другиот родител. И обично тука лежи клучот.

Дали планирате развод и дали сакате да организирате сè што е можно подобро за вашите деца? Или сè уште имате проблеми по разводот? Не двоумете се да контактирате со адвокати за развод of Law & More. Ние ќе бидеме среќни да ви советуваме и да ви помогнеме.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.