Контактирајте со вашето дете за време на сликата на кризата Корона

Контакт со вашето дете за време на кризата во Корона

Сега, кога коронавирусот, исто така, избувна во Холандија, грижите на многу родители се зголемуваат. Како родител, сега може да наидете на неколку прашања. Дали на вашето дете сè уште му е дозволено да оди кај вашиот поранешен? Може ли да го задржите вашето дете дома дури и ако тој или таа треба да биде со мама или тато овој викенд? Можете ли да побарате да ги видите вашите деца ако вашиот поранешен партнер сака да ги задржи дома сега поради кризата во короната? Ова е секако многу посебна ситуација за сите што досега не сме доживеале, така што ова поставува прашања за сите нас без јасни одговори.

Принципот на нашиот закон е дека дете и родител имаат право да се здружуваат. Затоа, родителите честопати се посветени на договорен контакт договор. Сепак, сега живееме во исклучителни периоди. Ние досега не искусивме вакво нешто, како резултат на што нема недвосмислени одговори на горенаведените прашања. Во тековните околности, важно е да се процени што е најдобро за вашите деца врз основа на разумност и правичност за секоја специфична ситуација.

Што се случува кога ќе се објави целосен заклучок во Холандија? Дали сè уште се применува договорениот договор за контакт?

Во овој момент одговорот на ова прашање сè уште не е јасен. Кога ја земеме Шпанија како пример, гледаме дека таму (и покрај заклучувањето) дозволено е родителите да продолжат да го применуваат аранжманот за контакт. Така, експлицитно е дозволено родителите во Шпанија, на пример, да ги соберат децата или да ги носат кај другиот родител. Во Холандија во моментов нема конкретни правила во врска со аранжманите за контакт за време на коронавирусот.

Дали коронавирусот е валидна причина да не му дозволите на вашето дете да оди кај другиот родител?

Според упатствата на РИВМ, сите треба да останат дома колку што е можно повеќе, да избегнуваат социјални контакти и да одржуваат растојание од еден и пол метри од другите. Замисливо е дека не сакате вашето дете да оди кај другиот родител, бидејќи тој или таа, на пример, бил во област со висок ризик или има професија во здравството што го зголемува ризикот од него или таа да стане заразени со корона.

Сепак, не е дозволено да се користи коронавирусот како „изговор“ за да се попречи контактот помеѓу вашите деца и другиот родител. Дури и во оваа исклучителна ситуација, вие сте должни да поттикнете контакт помеѓу вашите деца и другиот родител што е можно повеќе. Сепак, важно е да се информирате едни со други ако, на пример, вашите деца покажуваат симптоми на болест. Ако не е можно да ги земете и донесете децата во овој посебен период, можете привремено да се согласите за алтернативни начини да дозволите контактот да се одвива што е можно повеќе. На пример, можете да помислите на обемен контакт преку Skype или Facetime.

Што можете да направите ако другиот родител одбие контакт со вашето дете?

Во овој исклучителен период, тешко е да се спроведе договорот за контакт, сè додека мерките на RIVM се на сила. Затоа е паметно да се консултирате со другиот родител и заедно да утврдите што е најдобро за здравјето на вашите деца, но исто така и за вашето здравје. Ако меѓусебната консултација не ви помогне, можете да повикате и адвокат. Нормално, во таков случај може да се започне современа постапка со цел да се спроведе контактот преку адвокат. Сепак, прашањето е дали можете да започнете постапка за ова под сегашните околности. Во овој исклучителен период судовите се затворени и се постапува само по итни случаи. Веднаш штом ќе бидат укинати мерките во врска со коронавирусот и другиот родител продолжува да го фрустрира контактот, можете да повикате адвокат за да го спроведете контактот. Адвокатите на Law & More може да ви помогне во овој процес! За време на мерките за коронавирус, можете да контактирате и со адвокатите на Law & More за консултација со вашиот поранешен партнер. Нашите адвокати можат да осигурат дека можете да постигнете пријателско решение заедно со вашиот поранешен партнер.

Дали имате прашање во врска со договорите за контакт со вашето дете или сакате да разговарате со вашиот поранешен партнер под надзор на адвокат за да постигнете пријателско решение? Слободно можете да контактирате Law & More.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.