Холандскиот врховен суд дава јасност и утврди…

Побарување на пазарната вредност

Може да му се случи на секого: вие и вашиот автомобил се вклучите во сообраќајна несреќа и вашето возило е вкупно. Пресметката на штетата на вкупното возило често доведува до жестока дебата. Холандскиот Врховен суд дава јасност и утврдил дека во тој случај може да се бара пазарната вредност на автомобилот во моментот на загубата. Ова произлегува од холандскиот правен принцип дека загрозената страна мора што е можно повеќе да биде вратена на позицијата во која би бил тој доколку не настане штетата.

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.