Поделете ја пензијата кога се разведувате

Владата сака автоматски да ја дели пензијата кога станува збор за разводи. Холандската влада сака да договори партнерите кои се разведуваат автоматски да добијат право да добиваат половина од пензијата. Холандскиот министер за социјални работи и вработување, Ваутер Кулмес, сака да разговара за предлогот во Втората комора во средината на 2019 година. Во наредниот период министерот ќе го разработи предлогот подетално заедно со учесниците на пазарот, како што е пензискиот бизнис, напиша тој во допис до Вториот совет.

Во сегашните поставени партнери имаат две години да бараат свој дел од пензијата

Доколку не побараат дел од пензијата во рок од две години, тоа ќе мора да го договорат со нивниот поранешен партнер.

Разводот е тешка состојба во која имате многу на ум и пензијата е комплицирана тема. Поделбата може да стане и треба да стане помалку тешка. Целта е подобро да се заштитат ранливите партнери “, рече министерот.

https://www.nrc.nl/nieuws/2018/03/09/kabinet-wil-pensioenen-automatisch-verdelen-bij-scheiding-a1595036

Поставки за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржини и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ги нашите Приватност
Law & More B.V.